Polycentrus schomburgki Müller & Troschel, 1849
Guyanai tüskéssügér
A Polycentrus nemzetségbe (nembe) egyetlen faj tartozik, a guyanai tüskéssügér vagy régebbi nevén, Schomburgk soktüskés hala. A schomburgki igen hasonlít az ázsiai Nandus-félékhez (Konvergens evolúció), afrikai rokona a kurta soktüskés hal (Polycentropsis abbreviata). Szinonima nevei: Labrus punctatus (Linnaeus, 1758), Polycentrus tricolor (Gill, 1858) valamint Mesonauta surinamensis (Sauvage, 1882). Szinte mindenhol előfordulnak Brazília Atlanti-óceánba ömlő folyóinak mentén, a Karib-szigeteki Trinidadon, Venezuelában, és Guyanában az Essequibo folyóban. Megtalálhatóak édesvízben és brakkvízben egyaránt. Átlagos méretük a hím: 8-9 cm, a nőstény: 7-8 cm -es nagyságú, viszont a nemeket ránézésre nem lehet megkülönböztetni egymástól.
A hát és a farokalatti úszójukban sok tüskés sugár található, innen kapta a nevét. Testének majdnem egyharmadát hatalmas feje és szája alkotja. Ennek a szájnak éles fogai biztosan ragadják meg a kiszemelt kishalakat. Teste oldalról lapos, színezete annyira változatos, hogy általános leírást sem lehet róla nyújtani. Alapszíne barna, a szürke foltjai gyakran összeolvadnak egymással, de ezek mellett még világosabb pettyek is látszanak. A színük az Amazonasi levélhalhoz hasonlóan a környezetük szerint változik (mimikri), a színezetük este másmilyen mint nappal, amelyet a hőmérséklet is befolyásol. Éjszaka aktív ragadozó halak, ekkor sötétbarna színeződést vesznek fel.
Bár az akváriumban könnyebb tartani, mint rokonát az amazonasi levélhalat (Monocirrhus polyacanthus), de élő eleség nélkül (földigiliszták, garnélák) és főleg kishalak etetését mellőzve nem lesznek hosszú életűek. Ugyan a közös díszakváriumban is leívnak, de ikrájukat általában megeszik. A tenyésztésük nehéz, nem kezdőknek való faj. A kis növényesített tenyésztőakvárium legkisebb mérete minimum 50 liter. A vizet ajánlatos beállítani a következő értékekre: az össz vízkeménység 8 dH alatti, a kémhatás 6-7 pH, a hőmérséklet 25 C. fok körüli, tőzeges víz nem szükséges. A nőstény az ikráit például egy cserépbarlang fölső részébe ragasztja. Az ívás után a hím őrzi az ikrákat, ekkor nagyon is ajánlatos kivenni a nőstényt. A kis hallárvák három nap alatt kelnek ki, majd további három nap után elúsznak. Sajnos a fiatal tüskés sügéreknek van egy igen kellemetlen tulajdonsága, - kannibálok. Ezért folyamatosan ki kell válogatni a csapatból a már nagyobb példányokat.
Schomburgk, Müller & Troschel
Moritz Richard Schomburgk német botanikus volt, aki 1844-ben részt vett egy közös porosz-brit expedícióban, amely Guyana és Brazília növényvilágát tárta fel. Ezen az expedíción Schomburgk a berlini egyetemnek gyűjtött anyagot, - nemcsak növényeket, hanem például halakat is (Versuch einer Zusammenstellung der Flora und Fauna von Britisch-Guiana, 1848).
A német Prof. Johannes Peter Müller, 1819 és 1830 között a bonni egyetemen tanított élettant, majd 1833 -tól a berlini Humboldt egyetem összehasonlító anatómusa, -boncmestere volt. Ő kezdte el először boncolni a halakat, és belső tulajdonságaik alapján osztályozta is őket. Ez már jelzése volt egy új időszak eljövetének, a halak élettani különbségeinek alapján történő rendszerezésének. J. P. Müller volt az első, aki felismerte, hogy túl heterogén állatcsoportok kerültek addig a halak gyűjtőfogalma alá, ezért a Linnaeus által felállított halak egységes Pisces osztályát feladva 4 önálló osztályt állított fel a helyébe (Horae ichthyologicae 1845-1849).
Franz Hermann Troschel egy egyszerű és jelentéktelennek tűnő matematika és természetrajz tanár volt a Berlini egyetemen és a Humboldt Múzeumban. 1840 -ben viszont meghívták őt a bonni egyetemre természettanárnak, és ez választóvonalnak bizonyult. A Humboldt Múzeumban eltöltött évek nem múltak el nyomtalanul, és Troschel pusztán emlékezetből azonosít és osztályoz jó pár tengeri halfajt, tüskésbőrűeket és tengeri csigafajokat. Ezek közül néhány fajuk az ő nevét viseli, például a tengeri csillagok közül az Evasterias troschelii Stimpson, 1862, Murex troschelii bíborcsigafaj, valamint a papagájhal Chlorurus troschelii Bleeker, 1853.
Globális fájl használat: diszhal.info - Polycentrus schomburgki
(törpös)