Etroplus
Az Etroplusok, - ismertebb nevükön a 'chromide sügérek, dél-kelet ázsiai endemikus halfajok, megtalálhatóak India és Sri Lanka tengerpartjai mentén, édesvízben és brakkvízben egyaránt. A nemzetséghez (nemhez) három faj tartozik, átlagos testméretük tíz centiméter.
A Cichlidae család egyik legősibb képviselői, testvércsoportjuk a madagaszkári Paretroplus, másnéven 'damba sügérek nemzetsége (neme), amelyekkel közösen alkotják az Etroplinae alcsaládot. Az Etroplinae alcsalád tesvércsoportja a szintén madagaszkári Ptychochrominae alcsalád (Ptychochromis, Ptychochromoides, Katria és Oxylapia). Ez a két halcsoport a földtörténeti Mezozoikum korban már létezett, - ez mintegy ~ 200-250 millió évvel ezelőtt volt ('látták a dinoszauruszokat). A legáltalánosságban elfogadott fejlődéstörténeti hipotézis szerint, ez a két legősibb cichlida klád, amelyektől levezethetővé válik a Cichlidae család fejlődéstörténete, Afrikától kezdve Dél-Amerikáig (John Sparks & Leo Smith, 2005).
° Etroplus suratensis (Bloch, 1790). Magyar neve: zöld sávos indiai tarkasügér, indiai neve: Karimeen. Szinonima nevük Chaetodon caris (Hamilton,1822) és Etroplus meleagris (Cuvier & Valenciennes 1830). Délkelet-Ázsia tengerpartjai mentén él, megtalálhatóak az indiai Andhra Pradesh államban található Alleppey és a Karnataka folyók torkolatvidékein. Katadrom faj, azaz a tengerben zajlik az ívása, de életének nagy részét édesvízben tölti. Ez a legnagyobbra növő Etroplus faj, méretük több mint 25 cm.
° Etroplus canarensis Day, 1877. Magyar neve: fekete sávos indiai tarkasügér.
Elterjedésük az indiai dél Canara területre korlátozódik, elsősorban az Uppnangudi és Kumaradhara folyókra (édesvizű faj). A természetben elérhetik a húsz centiméteres nagyságot, de az akváriumban nem lesznek nagyobbak, mint tíz centiméter. Vegetáriánus faj, a kifejlődött egyedek általában csak növényekkel táplálkoznak (algák, hínárok), az akváriumban nagyon szeretik a fagyasztott spenótot. Az akváriumban ritkán szaporodik, a szaporodásbiológiájuk hasonló a pettyes indiai tarkasügérhez.
° Etroplus maculatus (Bloch, 1795). Magyar neve: pettyes indiai tarkasügér. Szinonima nevük Etroplus coruchi (Cuvier & Valenciennes, 1830) és Glyphisodon kakaitsel (Lacepede, 1802). Igen elterjedtek dél-kelet Indiában és Sri Lanka szigetén a folyótorkolatok és lagúnák mentén, átlagos testméretük 8 cm, a nemek között nincs észrevehető különbség. Az akváriumi tartóvizükhöz ajánlatos tengervíz vagy tengeri só hozzáadása, - máskülönben nem lesznek hosszú életűek. Békés és igen érdeklődő halfaj, jól tarthatóak például az indiai üvegsügérekkel (Parambassis ssp), kisebb gébfélékkel, vagy akár a vitorlás fogaspontyokkal. Amilyen könnyű akváriumban tartani, olyan nehéz a tenyésztésük. A tenyésztésük csak párban javasolt, minimum 50 literes brakkvizű akváriumban, melynek vize lúgos kémhatású!!!, a hőmérséklete 25-28 C. fok. Ikráikat kis gödrökbe, kőre vagy elsüllyedt fadarabokra rakják, az ikrákat mindkét szülő őrzi. Az ikrákból a kis lárvák a hőmérséklettől függően 3-6 nap alatt kelnek ki, majd újabb három nap elteltével a kishalak elúsznak. Az elúszott kishalak a kezdeti néhány napban a szülők hámváladékát eszi (hasonlóan a dél amerikai diszkoszhalakhoz), habár ez nem mindegyik fészekaljra jellemző. Ez nyilvánvalóan a vízben lévő táplálék mennyiségével függ össze. Ha a szülők nem termelnek hámváladékot, a kishalak minden további nélkül elfogadják a felkínált Artemia naupliust is. A szülői gondoskodás általában négy hónapig tart, ez idő alatt a kishalak nagyon érzékenyek a változó vízkémia jellemzőkre és a túletetésre (penészgombák), ezért a rendszeres kisebb vízcsere az életbennmaradásuk egyik feltétele. Az Etroplus maculatus-nak van egy kitenyésztett narancssárga (orange chromide) akváriumi változata, a vadforma inkább olíva olajszínű.
Etológia
Az Etroplus fajoknak van egy különleges egyedi tulajdonsága. Mint annyi más állat, a halak is szenvednek a különböző élősködőktől, ezért minden hal testét nyálkaréteg fedi, ez a réteg az ektoparaziták és baktériumok ellen is védelmet nyújt (többé-kevésbé). A természetes élőhelyükön két Etroplus faj, az E. maculatus és E. suratensis különleges szimbiózisban él egymás mellett, - önzetlenül tisztogatják egymást. Ilyen páratlan ökológiai és viselkedési kölcsönhatásokat édesvízben élő halaknál korábban még nem figyeltek meg. Ez a különleges tulajdonság az ivadékok nevelésénél is megfigyelhető, ahol mindkét szülő aktívan tisztogatja a fiatal halakat. (Cleaning Symbiosis between the Cichlid)
Globális fájl használata
Etroplus maculatus (Fotó: Raghu Kuttan, India)
(törpös)